1ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΓΡΙΑΣ

Περιβαλλοντικό Πρόγραμμα «Το δάσος» από τους μαθητές της Ε και ΣΤ τάξης

Σχολ. Έτος 2009 – 2010

Υπεύθυνες Προγράμματος; Δανιλοπούλου Ξανθούλα, Παπαβραμίδου Σοφία

Το πρόγραμμα «Το δάσος» επιλέχτηκε με κριτήρια τη μεγάλη δασοκάλυψη και την πλούσια χλωρίδα και πανίδα του νομού Μαγνησίας, την ανεκτίμητη αξία των δασών, αλλά και τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν εξαιτίας της χρήσης τους από τις σύγχρονες κοινωνίες.

Στόχοι Προγράμματος

- Να πλησιάσουν οι μαθητές το δάσος με όλες τους τις αισθήσεις, να το αγαπήσουν, να εκτιμήσουν την ποικιλομορφία αλλά και την απλότητά του.

- Να αποκτήσουν γνώσεις για τη δομή και τη λειτουργία του.

-Να γνωρίσουν τις ζώνες βλάστησης της γης και ιδιαίτερα τη μεσογειακή βλάστηση και την κατανομή της στον ελληνικό χώρο.

-Να κατανοήσουν την προσφορά και την αξία του δάσους όχι μόνο για τον άνθρωπο αλλά και για άλλους οργανισμούς. Να αποκτήσουν ερευνητική διάθεση, να αναπτύξουν δεξιότητες για παρατήρηση, καταγραφή, σύγκριση, ταξινόμηση της ζωής στα δασικά οικοσυστήματα της περιοχής μας.

-Να αντιληφθούν τους κινδύνους που απειλούν το δάσος, να διαπιστώσουν τις δυνατότητες παρέμβασης στην προστασία του και να εκτιμήσουν το δάσος ως φυσικό ,μη ανεξάντλητο πόρο και μέσα από την προσωπική τους επαφή μ’ αυτό να διαμορφώσουν δασική συνείδηση.

Δραστηριότητες

● Επισκεφτήκαμε το ΚΠΕ Μουζακίου και περπατήσαμε στο δάσος της περιοχής. Παρατηρήσαμε, φωτογραφίσαμε, ακούσαμε ήχους .

● Περπατήσαμε  στο δάσος  που οδηγεί στον Άγιο Ταξιάρχη.

Στο σχολείο: Συγκεντρώσαμε πληροφορίες  για τα διάφορα είδη βλάστησης, για τα ζώα που ζουν στα δάση, για τους κινδύνους που το απειλούν.

Βρήκαμε μύθους και παραμύθια από την ελληνική και ξένη λαϊκή παράδοση.

Παρατηρήσαμε και σχολιάσαμε πίνακες με θέμα το δάσος ελλήνων και ξένων ζωγράφων. Ζωγραφίσαμε τους δικούς μας πίνακες.

Γράψαμε τα δικά μας συνθήματα για την προστασία του δάσους.

Φτιάξαμε σελιδοδείκτες, σταυρόλεξο, το αλφάβητο του δάσους....

Home Page | school | activity | useful | photos | contact