1ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΓΡΙΑΣ

Η γιορτή για την επέτειο του Πολυτεχνείου

37 χρόνια πέρασαν απ' το Νοέμβρη του 1973. Από τις μέρες που τα αδούλωτα νιάτα μας σήκωσαν ψηλά τους δαυλούς της λευτεριάς να σκίσουν τα σκοτάδια της εφτάχρονης τυραννίας.

Οι φοιτητές του 1973 όπως κι ολόκληρος ο ελληνικός λαός, είχαν ζήσει όλη την ταπείνωση της εφτάχρονης δικτατορίας.

Δεν άντεξαν άλλο ..Ώσπου πήραν την απόφαση να δώσουν τέλος σ'αυτην τη κατάσταση, έδωσαν τον αγώνα τους, κι ήταν στο πλάι τους σύσσωμη η ελληνική κοινωνία.'

Ήξεραν πως " η λευτεριά κερδίζεται , δε χαρίζεται " και τη γνώση αυτή την έκαναν πράξη.

Όρθωσαν τα κορμιά τους, πολλοί έχασαν την ζωή του, αλλά  νίκησαν..

Η δικτατορία έπεσε, ήρθε η δημοκρατία στον τόπο, μια δημοκρατία που απολαμβάνουμε μέχρι σήμερα, μια δημοκρατία που παρά τα δύσκολα χρόνια που ακλούθησαν βρήκε τον δρόμο της..

Αυτόν τον αγώνα  τιμά κάθε χρόνο το σχολείο μας  διοργανώνοντας μια μικρή γιορτή  με την συμμετοχή των μαθητών  ώστε να θυμηθούμε όλοι , και να τιμήσουμε του νεκρούς , τους ήρωες εκείνης της μεγαλειώδους εξέγερσης....

Home Page | school | activity | useful | photos | contact